Psychoterapia – co to jest?

Kategorie Artykuly

Czy kiedyś miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeśli tak to nie jesteś sam. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, zaburzeniami odżywiania lub rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, zwolnieniem z pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są zazwyczaj szkodliwe dla człowieka.

Czym jest psychoterapia?

Psycholog powinien wspomóc w uporaniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej produktywnie, zdrowiej i w pełni szczęścia. W czasie terapii psycholog używa naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na współpracy i dialogu. Pacjent ma zapewnione środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.

Wraz z psychologiem będziesz działać po to, żeby rozpoznać i wyeliminować wzory postaw, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia i http://r5w.pl nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby sprawniej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, mnóstwo osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają fakty i nie wierzą w mity, to ludzie często czują się zagubieni przed podjęciem próby leczenia. Warto pokonać lęk, ponieważ jeśli jakość funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez długi czas. Inni także mogą potrzebować pomocy w przewlekłej chorobie, która wpływa na układ emocjonalny i zdrowie psychiczne. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z widmem rozpadu związku, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *